Kdy přijít se svými dětmi na focení?

Zde jsem sepsala své dosavadní zkušenosti s focením dětí... třeba vám to pomůže při rozhodování, kdy svoji ratolest nechat zvěčnit ;-)

Novorozenci

se fotí do 3týdnů od narození (čím dříve, tím lépe). To jsou ty spinkající fotky v košících apod. Novorozená miminka nemají ještě přímý pohled a šilhají, proto se fotí ve spánku (někdy mívají také prasklé žilky v oku nebo žluté bělmo po žloutence). V tomto věku ani ještě nereagují na hlas či jiné zvuky. Doba fotografování novorozenců je individuální, někdy jsou miminka klidná, usnou hned a za 2-3h je hotovo. Někdy je potřeba dát dítku více času na adaptaci a focení se může protáhnout i na 4h.

Nejvhodnější doba na fotografování je 5-15 dnů po porodu. Miminka většinu dne prospí a nevadí jim, když se s nimi manipuluje. Navíc si pamatují polohy z bříška mamky a vydrží krásně schoulená v klubíčku apod.
Většinu času zabere krmení a uspávání, chce to hlavně klid a trpělivost (já jí mám dost) :-) Focení samotné zabere ve skutečnosti jen zlomek z času, ale výledek stojí za to. Nezapomeňte se na fotografování Vašeho novorozeného miminka domluvit již v těhotenství. A potom mě informovat ihned z porodnice, že je miminko na světě!! (fotí se v ateliéru).

IMG_5173-Edit

1 - 3 měsíční miminka

si už hodně uvědomují, když je polohuji a proto tohle období není na focení v košících a bedýnkách vhodné. Už tolik nespinkají, jsou vnímavější, zvědavější a daleko citlivější na doteky. V tomto období jsou bohužel miminka více uplakaná a focení je pro ně náročné. Moc se toho ani nedá vymyslet, leží pouze na zádíčkách a "šermují" ručkama. Doporučuji fotit až v pozdějším období - po 6. měsíci miminka, kdy už pase alespoň koníčky.

6-10 měsíční miminka

už reagují na hlasy, zvuky a hračky. Poznávají své rodiče, smějí se a projevují radost. Fotky jsou veselé. Nejlepší na focení je, když už umí pást koníky, nebo ještě lépe s oporou sedět, aby byly fotky rozmanité. (Focení je možné v ateliéru nebo exteriéru).

IMG_0450-Edit

1-3 roční děti

Tohle období je na fotografování velmi náročné. Dítě utíká kam může a rozhodně neposedí, kde chceme my. V ateliéru je spoustu "nástrah," o které může zakopnout nebo se zranit, ale také je může nedopatřením rozbít. Doporučuji focení venku - dítě tam má více prostoru a je to pro něj přirozenější prostředí, kde se chová spontánně a uvolněně. Trváte-li i přesto na ateliérových fotografiích okolo toho 1 roku dítka, pokusme se focení stihnout dříve, než začne Vaše zlatíčko chodit! (Ideální je focení, jakmile stojí u nábytku, avšak ještě samo nechodí):-)

Give Me BathII

Od 4 let

je focení moc fajn. Za nějaký ten sladký úplatek se dá s dětmi většinou dobře domluvit :-) (Focení je možné v ateliéru nebo v exteriéru)

IMG_4913
 

Ve všech obdobích je při focení důležitá spolupráce rodičů ... Ať už jde o uspávání a konejšení novorozence, tak rozveselování starších dětí - dělat blbinky, zpívat, tančit, dovádět - prostě cokoliv, co upoutá pozornot dítěte. Samozřejmě také jakkoliv pomůžu :-)
Fotografie dětí najdete také na mých fan stránkách Facebooku

V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat

Budu se těšit na focení s Vámi :-)
Nováková Hanka / Nohanka